Kohanemisaeg

Kohanemisaeg

Lastehoidu minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. Lapse kohanemist toetab lasteasutuse ja kodu koostöö, vastastikune usaldus ja lugupidamine.
Koostöö aluseks on pere avatud suhtlemine lapsehoidjaga ning positiivne suhtumine lapse rühmakaaslastesse. Soovitav on vestelda lapsehoidjaga pere tavadest ja kasvatuspõhimõtetest, lapse individuaalsetest iseärasustest, ootustest lasteasutusele ja muust lapsele olulisest, mis aitaks lapse kohanemisele kaasa.

On väga tähtis, et üks vanematest saaks tulla enne hoius käimise alustamist koos lapsega hoiuga tutvuma. Tutvuma ja mängima ootame lapsi koos vanemaga kokkuleppel rühma lapsehoidjaga või juhatajaga.  Mängima tulemise aeg tuleb eelnevalt kokku leppida telefonil 56467117.

Kui lapse kodune päevakava erineb oluliselt lastehoiu omast (uneaeg, söögiaeg jne), siis saavad vanemad hakata kodust päevarütmi vähehaaval lastehoiu päevakavaga kohandama.

Lapse esimesed päevad rühmas olgu lühikesed, alustame tunni kaupa. Vähehaaval pikeneb lapse päev ja vanemate eemaloleku aeg.

Paljusid lapsi aitab kohanemisel armas mänguasi, lutt, mõni riidetükk, padi, tekk. See loob lapsele turvatunde, rahustab last magama jäämisel, aitab kohanemisperioodil.

Väikesel lapsel on ikka vahel hetki, kus ta igatseb väga oma vanemate ja õdede- vendade järele. Meie saame last rahustada ja lohutada, võtta sülle, kiigutada, laulda, mängida temaga ning köita lapse tähelepanu millegi huvitava ja rõõmsaga. Hästi sujuv kohanemisaeg hoiab ära emotsionaalset stressi, mis omakorda vähendab laste haigestumist.

Oluline on ka lapsevanema enda positiivne hoiak lastehoiu suhtes. Lapsevanem peab olema last hoidu tuues rõõmus ning valmis lapsest lahti laskma, see tuleb enda jaoks juba varem selgeks mõelda. Laps tunneb ja peegeldab vanema emotsioone ning pisarates emme muudab ka lapse kurvaks.

Meie jaoks on oluline, et lapsel oleks hea ja turvaline ning meie omalt poolt oleme alati valmis nõu ja jõuga aitama nii vanematel kui lapsel kohaneda.

Lõpetuseks üks artikkel ajakirjandusest, mis aitab psühholoogi pilgu läbi kohanemisperioodi lahti seletada:

http://www.emmedeklubi.ee/Vaikelaps/pohjalik-ulevaade-kuidas-aidata-lapsel-lasteaiaga-kohaneda-6869/

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga